Fotograf

Opis tega poklica sem si izbral, saj rad fotografiram.


Fotograf dobro pozna delovanje in funkcije fotografskih naprav in opreme, saj le tako naredi posnetek, kakršnega želi. S fotografijo nam odkriva dogajanja, ki so trajala le delček sekunde, kot je zmaga atleta na tekmovanju ali pa dogodke, ki so potekali dalj časa, npr. faze sončnega mrka. Glede na področje dela ločimo fotografe, ki izdelujejo portrete, komercialne fotografe in fotoreporterje. Fotoreporterji delajo za revije, časnike in druge publikacije. Spremljajo zanimive dogodke v političnem življenju, na športnem področju in drugod ter iščejo motive, privlačne za širšo javnost. Za njihovo delo je značilno, da se hitro odzivajo na dogajanja. Ob prihodu tujega državnika morajo na primer čim hitreje priti na kraj obiska, posneto fotografijo pa hitro razvijejo in pošljejo v uredništvo.

Komercialni fotograf pripravlja fotografije, ki jih založniki natisnejo kot ilustracije v knjigah, izdela reklamne fotografije ali fotografije za plakate. Na željo naročnika naredi fotografijo zapletenih strojnih elementov ali posnetek najnovejše modne kreacije. Pozna različne tehnike fotografiranja in postopke za nadaljnjo obdelavo, kot je sprememba barvne in prostorske kompozicije slike in kontrastov. Fotograf-portretist izdeluje fotografije za dokumente ali fotografira posebne dogodke, kot je poroka ali rojstni dan. Nekateri fotografi se posvečajo umetniški fotografiji, lahko pa delajo tudi v znanstveno-raziskovalnih ustanovah ali v turizmu (reklamna fotografija).

Posamezne delovne faze v procesu priprave fotografije so: priprava prostora, materialov in tehnične opreme, fotografiranje, razvijanje filmov, izdelava fotografij v klasičnem laboratoriju s kemikalijami ali na tiskalniku, klasično retuširanje fotografij in računalniška obdelava fotografij, kaširanje – lepljenje fotografij na trdo podlago, uokvirjanje in skeniranje fotografij, arhiviranje negativov, pozitivov in računalniških nosilcev podatkov, delo v recepciji fotostudia, prodaja fotografskega materiala in opreme.

Delovni pripomočki:
  • fotoaparat
  • različne vrste objektivov
  • dodatni pribor k fotoaparatu, motor, nastavek za večje število filmov, daljinski sprožilec
  • stojalo, svetlomer, bliskovni pribor
  • akumulatorji, razni filtri, večnamenska prosojna snemalna miza
  • povečevalnik
  • klasična temnica, korito za razvijanje, obarvana svetila
  • sušilne omare za filme, sušilni stroji za foto papirje
  • posebni noži za rezanje fotografij in priprave za shranjevanje fotografij in filmov v mape.

V novejših fotostudiih fotografovo delo spremljajo veliki avtomatizirani stroji za celoten postopek izdelave fotografije- računalniško vodeni tiskalniki ali printerji. Printer tu ne pomeni računalniškega tiskalnika, pač pa avtomatiziran stroj, ki sam razvije, fiksira, posuši in nareže fotografije.Tu so v uporabi zmogljivi razvijalni stroji ter zelo zmogljiv grafični računalnik in visoko ločljivi tiskalnik. Materiali, s katerimi dela, so filmi različnih formatov in različnih vrst negativ, dia, color, črno-beli, infrardeči, film za rentgen, kemikalije: razvijalec, fiksir, ojačevalec idr., foto papir za pozitiv fotografije, raznobarvni kartoni za kaširanje fotografij in paspartuji, lepila, samolepilni materiali, posebne barve za ročno popravilo fotografij, računalniški nosilci podatkov, CD-ROM, disketa, “kasete”, papir za tisk ali prosojne folije ter mape in kovčki za shranjevanje fotografij in filmov.

vir: https://www.mojaizbira.si/poklic/fotograf


VIR

VIR

VIR

VIR

VIR

VIR